Илсур Метшин Фукс балалар паркы һәм бакчасын төзекләндерү барышын тикшерде

2024 елның 28 июне, җомга

Ике Яшел ноктаны җәяүлеләр элемтәсе тоташтырачак халык үтенече буенча булган гранит баскычны өч метрга кадәр киңәйтәчәкләр. Балалар паркы территориясендә уникаль уен җиһазлары урнаштырылачак, кизильниктан Яшел лабиринт салыначак, 500ләп агач һәм дүрт мең куак утыртылачак, ә Фукс бакчасында ике мең күпьеллык үлән утыртылачак.

"Инде булган яшел зоналарны төзекләндерүдән тыш, һәр ел саен Татарстан Республикасы раиса Рөстәм Миңнеханов программасы буенча без Парклар һәм скверлар урнаштырырга мөмкин булган яңа территорияләр табарга тырышабыз. Узган ел без Мәскәү районында буш урынны төзекләндерә башладык, анда Серов урамы буйлап яшел бульвар барлыкка киләчәк. Ә быел Казансу ярында да бушлык урынында без бөтенләй яңа парк ачачакбыз. Ул балаларга багышланачак һәм Татарстанда иң зуры булачак. Парк төзелеше белән беррәттән, без Фукс бакчасын яңартабыз, аларны яңа баскыч, җәяүлеләр бәйләнеше белән тоташтырабыз. Без барлык эшләрне Шәһәр көненә төгәлләргә ниятлибез", - дип билгеләп үтте Илсур Метшин.

Хәзерге вакытта төзелеш узган елның октябрендә башланган балалар паркында яшеллекләр утыртыла. «Горводзеленхоз» эшчеләре 55% яшелләндерү үткәргән. Яңа җәмәгать киңлеген 540 метр озынлыктагы Яшел Кизильник лабиринты, 500 агач һәм дүрт мең куак бизәячәк. Тере койма янында кичке вакытта космосны яктырту өчен алты яктырткыч урнаштырылачак. Лабиринт буйлап ел дәвамында йөрергә мөмкин булачак кыш көне территорияне биш төр хыслы агачлар бизәячәк.

Балалар паркы уеннар һәм ял итү зоналары, күп функцияле павильон һәм фонтан, вакыйгалар мәйданчыгы белән җиһазландырылачак. Моннан тыш, территориядә дөрес һәм файдалы туклану белән балалар кафесы ачылачак.

Бүгенге көндә парк төзелеше 58,1% ка башкарылган. Хәзер монолит эшләр, яңгыр канализациясе челтәрләрен төзү, павильон һәм мафларда түбә монтажлау, фонтанга гранит салу, яктырту баганалары астына нигез детальләрен монтажлау, аз агымлы челтәрләр һәм электр белән тәэмин итү җайланмалары, су белән тәэмин итү һәм су чистарту системаларын урнаштыру тәмамлана. Эшчеләр Пергола колонналарына горизонталь элементлар урнаштыруны, калкулыкларны формалаштыруны, автополив системасын төзүне һәм павильонда бизәү эшләрен дәвам итәләр.

100 ел элек кебек: Фукс бакчасында ике меңнән артык күпьеллык үсемлек утыртылачак
Төзекләндерүдән соң файдаланылмый торган территорияләрне үзләштерү хисабына Фукс бакчасының мәйданы 10,7 мең кв.м. дан 11 мең кв. м. га кадәр артачак. концепцияне Казан үсеш институты эшләгән. Архитекторларның төп идеясе-1896 елгы иҗтимагый киңлекнең беренчел күренешен торгызу. Эчендә

Территориянең төп функциональ зонасы булып Карл Фукс һәйкәле белән түгәрәк мәйдан калачак. Эшчеләр хәзер скульптураның бронза таягын торгызалар. Бакчада тарихи стильдә тышкы яктыртуның 42 чугун терәкләре монтажлана, тагын 22 яктырткыч гранит баскыч буйлап һәм 38 битләүләр буйлап урнаштырыла.

Бүгенге көндә эшчеләр керү төркемендә арт-объектны бизәүне тәмамладылар. Тиздән бакчаның исеме рус һәм татар телләрендә язылган элмә такта урнаштырылачак. Конструкция нигезендә ял итү өчен агач такта-эскәмияләр җәеләчәк.
Казанның иң борынгы скверларының берсе 1896 елда шәһәр Думасы инициативасы белән Казанканың сул ярындагы текә битләү янында салынган. 1996 елда, Фуксның тууына 220 ел тулу уңаеннан, скверда аңа бронза һәйкәл куелган.