Илшат Гыймаев: Иң мөһиме-төзелеш эшләре тоткарланмасын

2022 елның 29 апреле, җомга

ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илшат Гыймаев пресс-тур барышында хәбәр иткәнчә, республикада төзелеш материаллары булмау сәбәпле, төзелеш эшләрен туктаткан бер генә объект та юк. Республикада, аның сүзләренә караганда, яңа производстволар эшли башлый. Ә инде гамәлдәгеләре проект куәтләренә якын темпларда бара.

«Без анализ уздырдык, ул Татарстанда инженерия, электроника кебек барлык төп позицияләр буенча да проблемалар булмавын күрсәтте. Төзелеш эшләре теге яки бу материал булмау сәбәпле туктатылган бер генә объект та юк. Моннан тыш, лифтлар түләнгән очракта да, аларны бирмиләр, Кытай, Төркия линияләре буенча һәрвакыт вариантлар бар. Һәм Россиядә күп кенә компанияләр барлыкка килә, аларның әйләнеше яхшы һәм үсәчәк. Өстәвенә, хәзер берәү дә чит илгә инвестицияләр кертергә җөрьәт итми, илдә акча да булачак. Безнең республикада төзелеш материаллары җитештерү буенча 400 предприятиегә яңа уенчылар өстәләчәк дип уйлыйм», — диде Гыймаев.

Татарстанда 2022 елда 2,7 млн.кв. метр торак тапшыру планлаштырыла. 2030 елга кадәр Татарстан Республикасында 28,4 млн.кв. метр торак төзү ниятләнә, шул исәптән 2,8 млн. – киләсе елда, 2,9 млн. – 2024 елда, 3,1 млн.-2025 елда һәм башкалар. 2029 елда төбәктә 3,5 млн кв. метр торак төзү планлаштырыла.

Төзелеш министры урынбасары Илшат Гыймаев хәбәр иткәнчә, төбәктә төзелеш материаллары чыгару буенча 5 яңа предприятие сафка баса. Инде эшләп килүче заводлар тулы көчкә эшли. «Әйтик, кирпеч заводында кирпеч "көпчәктән" китә. Беркемдә дә запас юк», - дип билгеләп үтте Гыймаев.

Аның сүзләренә караганда, төбәктә төзелеш материалларын импортлауга алыштыру буенча эш алып барыла. Бүгенге көндә март башында Татарстан Төзелеш министрлыгында формалаштырылган исемлектән 26 позиция буенча аналоглар табылган инде. Гыймаев билгеләп үткәнчә, төбәкнең Төзелеш министрлыгы ситуацияне контрольдә тота, төзүчеләр, төзелеш материалларын җитештерүчеләр, шулай ук федераль хакимият органнары белән хезмәттәшлек итә. Министр урынбасары билгеләп үткәнчә, төп бурыч-төзелешләрнең туктатылуына юл куймау.

«Торак программасы яхшы темплар белән бара: бүгенге көнгә 1,16 млн.кв. метр торак файдалануга тапшырылган инде – бу еллык бурычның якынча 41%. Моннан тыш, без алданган өлешчеләр – «Жардин»ТК өчен проблемалы 1 объектны тапшырдык. Тенденцияләр начар түгел, чөнки бездә 2 елга җитәчәк бурычлар бар. Җир биләмәләре, үсеш планнары булган эре девелоперлар хисабына, ким дигәндә, 5 елга, без 2023, 2024 һәм 2030 елга кадәр планнарны да үтәячәкбез", - диде Гыймаев.

«#Суварстроит» генераль директоры урынбасары Эльвира Галәветдинова компания объектларны билгеләнгән график буенча тапшыра, дип белдерде. Быел якынча 170 мең кв.метр торак файдалануга тапшыру планлаштырыла, фатирларның төп өлешен 30 июньгә кадәр тапшыру планлаштырыла. Хәзер процесс бара инде.

«Без, нигездә, үзебезнең барлык объектларда да тәкъдим ителгән җитештерүчеләр белән эшләдек. Шуңа күрә бернинди өзеклекләр юк», - диде Галәветдинова.