ТР Иҗтимагый палатасында Татарстан Республикасында күпфатирлы йортлар белән идарә итү мәсьәләләре турында фикер алыштылар

2021 елның 1 декабре, чәршәмбе

Бүген «Татарстан Республикасында күпфатирлы йортлар белән идарә итү тәҗрибәсе һәм перспективалары» дип аталган түгәрәк өстәл кысаларында Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында ТКХ өлкәсендәге экспертлар ТКХ өлкәсендәге проблемалар һәм перспективалар, КФЙда капиталь ремонт үткәрүне контрольдә тоту һәм кар чыгару, ККК, күп фатирлы йортларга һәм индивидуаль торак төзелешенә карата законнарны индивидуальләштерү сораулары буенча фикер алыштылар. Чарада ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илдус Насыров катнашты. «Түгәрәк өстәлдә»катнашучыларга сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева һәм республиканың Иҗтимагый палатасы Рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин чыгыш ясады. Чараның модераторы булып ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы, «ТКХ өлкәсендә иҗтимагый контроль региональ үзәге» ассоциациясенең башкарма директоры Дмитрий Романов чыгыш ясады. Экспертлар күпфатирлы йортлар белән идарә итүдә килеп чыккан кыенлыклар, төрле инстанцияләргә килүче мөрәҗәгатьләрнең тематикасы турында фикер алыштылар. Шулай ук, фикер алышу кысаларында Казан шәһәренең 13 йортындагы торак милекчеләре ширкәте рәисе һәм идарәчесе Минәхмәт Хисмәтуллин чыгыш ясады, ул эш тәҗрибәсе һәм ирешелгән нәтиҗәләр белән уртаклашты. Дмитрий Романов күпфатирлы йортлар белән идарә итүдә булган проблемалар турында сөйләде һәм әлеге проблемаларны хәл итү юлларын тәкъдим итте. Татарстан Республикасы Дәүләт торак инспекциясе башлыгы - Татарстан Республикасының Баш дәүләт торак инспекторы Сергей Крайнов Дәүләт торак инспекциясенә кергән мөрәҗәгатьләрнең тематикасы турында сөйләде. 2021 елда Инспекция тарафыннан 14 576 мөрәҗәгать кабул ителгән. Ул шулай ук күп фатирлы йортлар белән идарә итү өлкәсендә дәүләт сәясәтенең төп максаты-гражданнарның күп фатирлы йортларның гомуми милеген карап тоту һәм агымдагы ремонтлау, шулай ук коммуналь хезмәтләр күрсәтү сыйфатыннан һәм бәясеннән канәгать булу дәрәҗәсен күтәрү, дип өстәде. Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Сабурская «Халык контроле» дәүләт мәгълүмат системасына кергән торак-коммуналь сектор гражданнарының мөрәҗәгатьләре турында сөйләде.  «Быел без барлык категорияләр буенча да «Халык контроле» буенча 80 меңгә якын мөрәҗәгать һәм коммуналь хезмәт мәсьәләләре буенча 3960 мөрәҗәгать алдык. Шуларның 93% хәл ителгән, 239 мөрәҗәгать буенча планлаштырылган карарлар бар һәм мотивлаштырылган кире кагылды, - дип хәбәр итте Сәрия Сабурская. - Күп фатирлы йортларга һәм шәхси секторга карата торак - коммуналь хуҗалык өлкәсендәге гамәлдәге законнарны индивидуальләштерергә кирәк,» - дип билгеләп үтте ул. Фикер алышу нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Торак сәясәте һәм инфраструктура үсеше комитетына торак-коммуналь хуҗалык өлкәсендәге гамәлдәге законнарга үзгәрешләр кертү буенча тәкъдимнәр җибәреләчәк.