Ватан урамындагы мәктәпнең әзерлеге 25,5 тәшкил итә%

2024 елның 26 апреле, җомга

Казанның Совет районында «яңа таулар» торак комплексы янында 1224 урынга исәпләнгән мәктәп төзелә.

Бүгенге көндә мәгариф учреждениесенең юнәлеше – Экологик-технологик профиль билгеләнгән инде. «Мәгариф» милли проекты буенча төзелгән уку йортында 612 урынга исәпләнгән ашханә, киңәйтелгән спорт залы һәм химия һәм биология өчен профильле кабинетлар җиһазландырылачак. Мәктәпнең гомуми әзерлек проценты 25,5% тәшкил итә. Бүген төзелеш эшләре барышы белән Казан мэры Илсур Метшин танышты.

Мәктәп 25,4 мең кв.м. мәйданлы бинада урнашачак. өч катта уку кабинетлары, 612 урынга исәпләнгән ашханә һәм актлар залы урнашачак.

Уку йортында биология һәм химияне (микробиология, органик, органик булмаган һәм аналитик химия), шулай ук сәнәгать экологиясен һәм экобиотехнологиясен тирәнтен өйрәнү планлаштырыла. Мәктәпне тәмамлаучылар кешеләрнең тормыш сыйфатын яхшыртуга юнәлдерелгән ресурсларны саклаучы экологик-технологик мәсьәләләрне хәл итә алачак.

Мәктәпнең юнәлеше Экологик-технологик булачак, исеме белән дә «Туган ил» билгеләнде, шуңа күрә дизайн концепциясе табигать темасы белән бәйле. Мәсәлән, стеналарда Татарстанның географик объектларының исемнәрен укырга мөмкин булачак-шулай итеп укучылар мәгълүматны яхшырак хәтерли алачак, агачлар, үсемлекләр, чәчәкләр, хайваннар һәм балыклар сурәтләнәчәк. Мебельне агач имитациясе белән ДСП яки керамограниттан ясыйлар.

"Балалар белгеч булганчы, аларның тирә-юньдәге табигать белән мәхәббәт һәм гармониядә үсүе мөһим. Ә аннары инде экологик-технологик юнәлеш белән бәйле фәннәрне өйрәнделәр – бу биология, химия. Мондый гадәти булмаган мәктәп кызыклы була. Бинаның конструктивы һәр җирдә бер үк кебек тоела, ләкин дизайн аркасында бер мәктәп башкасына бөтенләй охшамаган. Минем өчен, әйтик, берничә елга исеме ачылыш булды, мин элек республикада андыйлар барлыгын белми идем. Балалар үсәчәк, үз табигатен, тирә-юнь дөньясын беләчәк. Әхлакый яктан тәрбияләү, белем бирү генә түгел, ә шулардан Татарстан экологиясе патриотларын үстерү дә мөһим», - дип ассызыклады Илсур Метшин.

508,97 кв. м мәйданлы спорт залы 2013 елда ТР башкаласында узган Универсиаданы искә төшерүче чәчәкләр белән бизәләчәк. "Тарихта моны калдырырга кирәк. Балалар үсәргә һәм туган шәһәребезнең, республикабызның һәм илебезнең Бөек тарихын истә тотарга, без 10 ел узган Иң яхшы Универсиаданы үткәргәнебезне истә тотарга тиеш. Бик дөрес карар", - дип югары бәяләде спорт залын бизәүгә якын килүне мэр.

Мәктәп территориясендә өлкән һәм кече сыйныф укучылары өчен спорт мәйданчыклары, йөгерү юллары, шул исәптән сикерү чокыры, урам тренажерлары урнашачак. Мәктәп укучылары өчен шулай ук футбол, баскетбол яки волейбол уйный алырлык зона җиһазландырылачак. Урамда туй, клон, сирень, усак, миләш, гортензия һәм чубушниклар утыртылачак. Шулай ук территориядә төрле кечкенә архитектура формалары урнаштырылачак.

Мәктәпне карауда шулай ук «Главинвестстрой ТР» ДКУ директоры урынбасары Илнур Кәлимуллин катнашты