Илсур Метшин " беренче/Беренче»балалар бакчасы төзелеше барышын тикшерде

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

Казан мэры Илсур Метшин Бохара урамында урнашкан мәктәпкәчә учреждение төзелеше барышын тикшерде.

Яңа балалар бакчасы 260 урынга исәпләнгән. Анда 12-20 кешедән торган 14 төркем оештыру планлаштырыла.

"Без яз көне төзүчеләр белән очраштык һәм проектны гамәлгә ашыру планнары турында фикер алыштык, ул вакытта бары тик котлован гына иде. Бүген без әзер балалар бакчасын күрәбез. Һичшиксез, яңа уку елы башланганчы төзелеш тәмамланачак. Социаль инфраструктураның торак комплекс белән параллель рәвештә үсүе бик мөһим", - дип билгеләп үтте шәһәр башлыгы.

Көн саен объектта 225 кеше һәм сигез берәмлек техника эшли. Капкаланган мәйданчыкта объект өчен котлован казыла, баганалар салына, үсентеле нигез салына, кирпеч салына, баскыч маршрутлары төзелә. Электр белән тәэмин итү һәм тышкы суүткәргеч үткәрелгән. Балалар бакчасы территориясендә күләгәле түбәле 14 балалар мәйданчыгы һәм тагын ике физкультура-спорт мәйданчыгы җиһазландырыла.

Эшчеләр тышкы канализация үткәрүне һәм яңгыр яудыруны тәмамлыйлар. Тәрәзәләрне (75%) һәм түбәләрне (30%) монтажлау, керү төркемнәрен (38%) төзекләндерү, идәннәрне (30%) җәю дәвам итә. Вентиляция (50%), электрика (35%), эчке инженер (31%) һәм тышкы (41%) челтәрләр, шулай ук җылыту (12%) үткәрелгән. Якын арада төзүчеләр җылылык трассалары һәм аз агымлы челтәрләр монтажлауга керешәчәк.

Татарстан башкаласында 600 тәрбияләнүчегә исәпләнгән өч мәктәпкәчә учреждение төзелә. 260 һәм 80 урынга исәпләнгән ике балалар бакчасы Бохара һәм ягода урамнарында төзеләчәк, тагын берсе, 260 балага исәпләнгән, Салават Куперның Заречье проспекты районында.