“РСО. Глобаль төзелешләр” телекүперендә халыкара төзелеш чемпионатына кешеләрне сайлап алу мәсьәләсе буенча фикер алыштылар

2022 елның 16 августы, сишәмбе

Бүген “РСО. Глобаль төзелешләр” телекүперендә халыкара төзелеш чемпионатына кешеләрне ничек сайлап алу турында фикер алыштылар. Чара «Россия – мөмкинлекләр иле» II халыкара төзелеш платформасы чемпионатына багышланган.

Чарада Россия, Мисыр, Төркия һәм Беларусиянең эре төзелешләрендә эшләүче волонтерлар, Россия Студентлар отрядлары вәкилләре һәм Казан вәкилләре катнашты.

Төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Александр Ломакин төзелеш тармагы алдында торган бурычларның мөһимлегенә игътибар итте: «Бүгенге көндә төзелеш тармагында 11 миллионнан артык белгеч эшли. Шул ук вакытта, бурычларның зур күләмен һәм төзелеш объектларын файдалануга тапшыру үсешенең югары темпларын аңлап, безгә тармакка яңа кадрлар җәлеп итәргә кирәк. Һәм бу күзлектән караганда, Халыкара төзелеш чемпионаты - уникаль чара, ул күп илләрдән килгән катнашучыларга танышу, тәҗрибә уртаклашу һәм яңа белемнәр алу мөмкинлеге бирәчәк.  Төзелеш чемпионатында катнашучыларга яңа белемнәр алырга, тәҗрибә уртаклашырга һәм тәҗрибә уртаклашырга, эшлекле элемтәләр урнаштырырга телим”.

«Россия – мөмкинлекләр иле» АКБО генераль директорының беренче урынбасары Алексей Агафонов сәнәгать төзелеше өлкәсендә яшь белгечләрнең роле турында сөйләде: «2022 елда Халыкара төзелеш чемпионаты «Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасы проектлары рәтенә керде. Без ышанабыз, бу кадрлар резервын формалаштыру һәм эшче һөнәрләрнең статусын күтәрү өчен нәтиҗәле корал. Студентлар һәм яшь профессионаллар өчен чемпионатта катнашу-үсешкә көчле этәргеч һәм үз-үзеңне күрсәтү мөмкинлеге. Алар бу өлкәдә көндәшлекнең ничек югары булуын яхшы белә. Өстәвенә, ярышларда катнашу аларга эш эзләгәндә өстенлекләр бирәчәк, саллы эш бирүчеләр алдында үз сәләтләрен күрсәтергә һәм карьера үсешенә ярдәм итәчәк. Узган ел тәҗрибәсе студентлар арасында югары әзерлек дәрәҗәсен күрсәтте: студентлар командалары тәҗрибәле белгечләр белән тигез дәрәҗәдә ярышты, шуңа күрә быел чемпионатның федераль оештыру комитеты «Студентлар лигасы» булдыру турында карар кабул итте, аның приз фонды 11 миллион сумнан артып китә».

Студентлар лигасында катнашучыларга 16 номинациядә призлар өчен көрәшергә туры киләчәк: «Сәнәгать төзелеше», «Сәнәгать объектларын проектлау» һәм «Төзелеш проекты белән идарә итү».