Татарстан Республикасында торакны гамәлгә кертү планы 46%ка үтәлгән

2021 елның 11 июне, җомга

Татарстан Республикасында торак тапшыру буенча план 46% ка үтәлгән. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык мунициципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Әйтик, бүгенге көндә республикада 1 224,6 мең кв. м торак файдалануга тапшырылган (узган ел белән чагыштырганда 108,2% – 1 131,2 мең кв.м). «Узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, без сизелерлек алда барабыз", - диде министр. 2021 елга торак тапшыру планы 2 млн. 670 мең квадрат метр тәшкил итә.

Бу күләмнең 1 млн. 265 мең метры, яки 164 күп фатирлы йорт коммерция төзелешенә туры килә. Шуларның 63е гомуми мәйданы 357 мең кв. м булган объект төзелгән. Бу планның 28%ын тәшкил итә (Әлмәт – 3, Югары Ослан – 3, Биектау – 3, Алабуга – 1, Зеленодольск – 2, Лаеш – 1, Чаллы – 17, Питрәч – 25, Казан – 8).

Калган объектларның әзерлеге түбәндәгечә: 52 йорт әзер диярлек, 32 объект уртача әзерлектә (30% -70%); 17 йорт әзер (0% -30%).

Социаль ипотекага торак төзелеше буенча еллык планның якынча 10%ы туры килә: бу 280 мең кв.метрлы 161 йорт.

Шул ук вакытта 70 йорт, яки 88 мең кв. м әзер (1 583 фатир), бу планның 31,7%ын тәшкил итә. 50 соципотека йорты (68,0 мең кв. м.) әзер диярлек.

Шәхси торак төзелеше өлешендә план 69%ка үтәлгән: 5 мең 764 йорт файдалануга тапшырылган; план 8 мең 330 индивидуаль торак йорт тәшкил итә.

Быел стационар төзү программасына бер объект – Чистай үзәк район хастаханәсе бинасы кертелгән. Бу объектта эшләр 55% ка башкарылган.

Беренчел медицина звеносын камилләштерү чараларына быел 47 объект кертелгән. Бу – 42 фельдшер-акушерлык пункты төзелеше, шуларның 40ы ФАП, 10 проценты үтәлгән, 4 табиб амбулаториясе, 5%ка башкарылган, бер гомуми практика табибы офисы (Питрәч районы, Яңа Шигали авылы).

Авыл хуҗалыгы линиясе буенча җиде сыер абзары һәм сарык фермасы төзелә. Бер объект (Ютазы районы) тәмамланган. Эшләр өч объектта бара. Тулаем алганда, төзелеш-монтаж эшләре 20%ка үтәлгән.

Силос-сенаж траншеяларын төзү программасында 67 объект каралган. Шуларның 10сы әзер (Актаныш районында – 5, Әтнә районында – 1, Балтач районында – 1, Саба районында – 1, Тукай районында – 1, Ютазы районында 22 объект). Эшләр планы 40%ка үтәлгән.

Спорт объектларын төзү буенча 2 блок-модульле чаңгы базасын (мебель, инвентарь һәм җиһазлар белән) тапшыру планлаштырылган. Чүпрәле районындагы объектта эшләрне тәмамларга калган. Анда үтәлеш 60% тәшкил итә. Моннан тыш, 9 универсаль спорт мәйданчыгы төзеләчәк, аларда эшләр күләме 32%ка ябылган.

Республикада шулай ук каркас-тасмалы һәм административ биналы 4 ябык футбол манежы төзелә (Әлмәт, Бөгелмә, Зәй, Чистай районнары). Башкарылган эшләр күләме 16% тәшкил итә.

Татарстанда шулай ук төзелеш өлкәсендә башка программалар да гамәлгә ашырыла. Авыл җирлекләре башкарма комитетларының төзелешкә планлаштырылган 13 бинасының 12се эштә. Объектларның берсе тәмамланган (Тәтеш районы Бакырчы авылы). Башкарылган эшләр күләме план буенча 57% тәшкил итә.

Балаларны савыктыру лагерьларын төзү программасы буенча 6 лагерьның 3се төзелгән. Башкарылган эшләр күләме 26% тәшкил итә.

Халыкка комплекслы хезмәт күрсәтү буенча блок-модульле пунктларны төзү программасы буенча эшләр 16 объектның 10ында бара. Башкарылган эшләр күләме 6% тәшкил итә.

Быел гражданнарның аерым категорияләрен торак белән тәэмин итү программаларын финанслау күләме 1 млрд.196 млн. сум тәшкил итә. Ятим балаларга 2021 елда 636 торак бина биреләчәк. 10 муниципаль берәмлектә 140 торак урыны алу өчен Дәүләт торак фонды (ТР ДТФ) белән дәүләт контрактлары төзелгән инде.

2021 ел ахырына кадәр 49 яшь гаилә торак сатып алуга субсидия алачак.

Биш һәм аннан күбрәк бала тәрбияләүче күп балалы гаиләләрне торак белән тәэмин итү программасы буенча финанслау лимиты тулысынча бүленгән. Быел әлеге категория буенча сертификатларны алучылар исемлегенә 47 гаилә керә. Шул ук вакытта аларның 16сы торак алган инде.

Бу категориягә 9 мәҗбүри күченүче, чернобыльчеләр һәм Ерак Төньяктан күченүче керә. 4 сертификат бирелгән,барысы буенча да банкта махсус счетлар ачылган; бер сертификат тормышка ашырылган.

Төзелештә хезмәтне саклауга килгәндә, ел башыннан Дәүләт төзелеш күзәтчелеге 673 тикшерү үткәргән. 4 млн. 515 мең сумлык 69 карар чыгарылган. Ел башыннан тагын 486 тикшерү үткәрелгән – дәүләт программалары кысаларында төзелүче объектлар аның җаваплылык зонасына керә. Инспекция нәтиҗәләре буенча тикшерүчеләр ачыклый торган бозулар оператив рәвештә бетерелә: ачыкланган 572 хокук бозу очрагының 569ы бетерелгән.