Казанда Үзәк стадионны реконструкцияләү тәмамлана

2024 елның 7 июне, җомга

Казанда Үзәк стадионны реконструкцияләү тәмамлана. Киләсе атнада яңартылган объект 226 спортчы катнашында БРИКС уеннары кысаларында җиңел атлетика буенча ярышларны кабул итәчәк. Халыкара вакыйгага стадионда 400 метр озынлыктагы яңа юллар салынган, трибуна креслолары 15 мең тамашачыга алмаштырылган, бина һәм галерея фасады ремонтланган. Тренировка мәйданчыгы булачак футбол-җиңел атлетика манежында ремонт инде башкарылган. Уеннардан соң Брикс Үзәк стадионда биш меңнән артык Казан спортчысы һәм спорт мәктәпләре тәрбияләнүчеләре шөгыльләнә алачак. Халыкара ярышлар башланыр алдыннан яңартылган объектны шәһәр мэры Илсур Метшин карады.

Ярты ел эчендә эшчеләр Үзәк стадионда трибуналарны гидроизоляциялиләр һәм 15 мең тамашачыга яңа урындыклар урнаштыралар. Утыргычларның төсле чишелеше Казанның үсеш институты белән берлектә тикшерелде. Мәсәлән, терракота, соры һәм ак төсләр янәшә урнашкан Казан Кремле белән бергә кушыла, ә трибуналар өстендә монтажланган козырькаларның төсе күл-Шәриф мәчетенең бирюз түбәсе белән чагыштырыла. Стадионның спорт үзәгенең ике төп тамашачы экранын HD резолюцияле светодиодлы мониторларга алыштыралар.

Капиталь ремонт барышында беренче катның спорт павильонында һәм трибуналарның баскыч конструкцияләрендә яңа керү ишекләре урнаштырылган. Галереяләрнең җәмәгать санузелларында яңа сантехника урнаштырылган. Бетон конструкцияләр яңартылган, галереяларда стеналар һәм балкалар ныгытылган. Бинаның түбәсе һәм фасады ремонтланган, инженерлык һәм аз токлы челтәрләр үзгәртеп урнаштырылган, электр монтажлау эшләре башкарылган.

Хәзер белгечләр 400 метр озынлыктагы җиңел атлетика юлларына билгеләр куялар Яңа япма экологик чиста һәм туздыруга чыдам резинадан эшләнгән. Кытай җитештерүчесеннән алынган нык материал еш куллану өчен яраклы, шулай ук амортизация эффекты тудыра, бу мускулларның арыганлыгын һәм спортчыларда микротравма алу куркынычын киметә. Манежда бүгенге көндә ремонт эшләре тулысынча тәмамланган: тузган һәм яңа йөгерү юлларын сүтү, сикерү чокырларын ремонтлау, ишекләрне билгеләү һәм алыштыру. Уеннар узганнан соң ук БРИКС футбол кырында 2020 елда салынган ясалма тутыручы белән алыштырылачак.

Керү төркемнәрен ремонтлаганнан соң Үзәк стадион территориясен төзекләндерү дә үткәрелгән. 23,2 мең кв. м мәйданлы спорт объекты каршындагы парковкада яңа асфальт түшәлгән, 11,8 мең кв.м мәйданда тротуарлар салынган. Җиде тышкы яктырту терәкләренә өстәмә яктырткычлар урнаштырылган, һәркайсында алты прожекторлы 20 метрлы биш мачта, шулай ук 9 метрлы яктырткычлы тугыз терәк монтажланган.

БРИКС уеннары Татарстан башкаласында 12-23 июньдә узачак. Үзәк стадионда спортчылар йөгерүдә, эстафетада, биеклеккә сикерүдә, ядроны ыргытуда һәм этеп җибәрүдә, җидебәйгедә һәм унбәйгедә көрәшәчәк. Ярышларда катнашучылар арасында 42 комплект медаль уйнатылачак. Халыкара Уеннарга барлыгы 4,7 мең спортчы һәм делегация әгъзалары килүе көтелә. Ярышлар 29 спорт төре буенча (шуларның 20се Олимпия) 16 спорт объектында, шул исәптән икесе шәһәр балансында, Үзәк стадионда һәм бокс һәм өстәл теннисы үзәгендә узачак. Соңгысында да хәзер капиталь ремонт тәмамлана.

Бүген Үзәк стадионга Вахитов һәм Идел буе районнары администрациясе башлыгы Альберт Салихов, физик культура һәм спорт комитеты рәисе Линар Гарипов, Казанның Үзәк стадионы директоры Илгиз Фәхриев, «Главинвестстрой ТР» ДКУ директоры урынбасары Айрат Надршин һәм башкалар килде.