Илсур Метшин «Весна-2»торак комплексында мәктәпнең төзелеш эшләренең барышын тикшерде

2024 елның 9 апреле, сишәмбе

«Яз-2» торак комплексы территориясендә табигый-фәнни профильле лицей Төзелә, анда класс-лабораторияләр, концерт залы, ике спорт залы һәм бассейн бар. Мәгариф учреждениесен файдалануга тапшыру күрше «Весна» торак комплексында урнашкан 185 нче лицейны бушатырга мөмкинлек бирәчәк, анда бүгенге көндә өч меңнән артык укучы белем ала, бу проект куәтеннән ике тапкыр югарырак. Мәктәпне Мәгариф милли проекты буенча төзиләр. Объектта эшләр 25% ка башкарылган. Бүген төзелеш барышын Казан мэры Илсур Метшин тикшерде.

Шәһәр башлыгы билгеләп үткәнчә, 13 меңләп кеше яшәгән яз микрорайоны бүген актив үсештә. Төзелә торган мәктәп соңгы алты елда Совет районының бу өлешендә төзелгән икенче мәктәп булачак. Хәзер яңа кешеләр өчен барлык кирәкле социаль инфраструктура булачак: ике яңа мәктәп һәм биш балалар бакчасы, Нокса елгасының төзекләндерелгән яр буе.

"Безне күп балалы яшь гаиләләр барлыкка килүе сөендерә. Биш ел элек без 1501 урынлы мәктәп ачтык һәм узган уку елында ул планны арттырып үтәде, бүгенге көндә анда өч мең бала укый. Шуңа күрә без 1501 урынга мәктәп төзү турында Карар кабул иттек. Ул 670 урынлык концерт залы, ике спорт залы, химия, физика белән шөгыльләнү өчен искиткеч класс-лабораторияләр белән җиһазландырылачак", - диде Илсур Метшин.

Өч катлы бинаның гомуми мәйданы 28 мең кв.метр тәшкил итә. Учреждениенең беренче катында холл, гардероб, башлангыч мәктәп кабинетлары, рекреацион зона, ашханә һәм бассейннар урнашачак. Профильле фәннәр буенча укыту өчен кабинетлар һәм актлар залы икенче урында.

Хәзерге вакытта объектта 360 кеше эшли. Багана-үсенте нигезен, стеналарны һәм идәннәрне, подвалны һәм беренче катны ябуны төзү буенча эшләр тулысынча башкарылган. Икенче (75%) һәм өченче (55%) катларны ябу, вентиляция һәм электр системаларын, тәрәзәләрне монтажлау дәвам итә. Эчке инженерлык коммуникацияләрендә, су белән тәэмин итү һәм канализация челтәрләрендә эшләр алып барыла. Зәгыйфь токлы система урнаштыру, штукатурлау, түбәдә, фасадта эш башланган.

Төзелеп килүче объектны тикшерүдә шулай ук «Главинвестстрой» ДКУ директоры урынбасары Илнур Кәлимуллин катнашты.