Илсур Метшин Салават күперендә поликлиника төзелеше барышын тикшерде

2024 елның 5 июле, җомга

Салават күперенең яңа торак районында шәһәрдә иң зур поликлиника төзелеше тәмамлана, ул 60 мең кешегә, шул исәптән күрше районнарга хезмәт күрсәтәчәк. Сменасына 750 кешегә исәпләнгән яңа медицина учреждениесе составында балалар һәм өлкәннәр поликлиникасы, хатын-кызлар консультациясе, травматология пункты һәм Ашыгыч медицина ярдәме станциясе филиалы эшләячәк. Бинаның конструктивы тулысынча төзелгән, стеналар һәм бүлгеләр кирпечтән салынган, түбәдә эшләр башкарылган. Хәзер объектта инженерлык коммуникацияләрен монтажлау һәм бизәү эшләре башкарыла. Аннары янәшәдәге территорияне төзекләндерү планлаштырыла. Төзелеш эшләренең барышын Казан мэры Илсур Метшин тикшерде.

12 мең кв. м мәйданлы медицина учреждениесе «Сәламәтлек саклау»милли проекты буенча төзелә. "Казан-социаль инфраструктура объектларын төзү буенча лидер. Без миллионлы шәһәрләр арасында мәктәпләр, балалар бакчалары, хастаханәләр һәм поликлиникалар төзибез. Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән без хәзер башкалада гына түгел, республикада да иң зур медицина учреждениеләренең берсен Төзибез», – дип ассызыклады Илсур Метшин.

Бүгенге көндә Салават күперенең актив үсештә булган торак районында 35 меңнән артык кеше яши, шул исәптән тугыз меңнән артык бала. Гыйнварда төзелә башлаган медицина учреждениесендә шәһәр халкының сәламәтлеген саклау, авыруларны диагностикалау һәм профилактикалау өчен барлык кирәкле шартлар тудырылачак. Шул ук вакытта аларга шәһәргә, шул исәптән тар белгечләргә дә барырга кирәк булмаячак.

"60 мең кешелек медицина учреждениесе составында өлкәннәр һәм балалар поликлиникасы, ашыгыч ярдәм станциясе, травматология пункты, хатын – кызлар консультациясе эшләячәк», - дип билгеләп үтте Илсур Метшин. Өстәвенә, һәр бүлекнең үз керү төркеме булачак.

Сменасына 250 кешегә исәпләнгән балалар поликлиникасы биналары бинаның өч катында урнашачак. Беренчесендә температуралы пациентлар өчен фильтр, табибларга язылу өчен инфоматлар белән холл, гардероб, буфет, дежур табиб кабинеты, процедура кабинетлары, рентген-кабинет урнашачак. Икенче катта педиатрлар һәм тар белгечләр кабинетлары, өченчедә – көндезге стационар, физиотерапия бүлеге, ЛФК кабинеты ачылачак.

Сменасына 500 кешегә исәпләнгән өлкәннәр поликлиникасы биналары бинаның дүрт катында урнашачак. Беренчесендә табибларга язылу өчен инфоматлар белән холл, буфет, гардероб, даруханә, компьютер томографы, ике рентген аппараты, маммограф һәм флюорограф белән диагностика бүлеге, дежур табиб кабинеты, травмпункт, хатын-кызлар консультациясе урнашачак. Икенче катта терапевтлар кабинетлары, биш бригадага ашыгыч ярдәм подстанциясе ачылачак. Өченче катта пациентларны тар белгечләр кабул итәчәк, ә дүртенче катта көндезге стационар, функциональ диагностика кабинетлары, физиотерапия бүлеге эшләячәк.

Яңа поликлиника Татарстанның иң эре дәвалау учреждениеләренең берсе булган 12 нче шәһәр клиник хастаханәсенә буйсыначак. Медицина оешмасының филиаллары беркетелгән халык арасыннан 40 меңгә якын кешегә хезмәт күрсәтә. Аларда 637 табиб-хирург, терапевт, кардиолог, невролог, травматолог һ.б. эшли. койка фонды 410 пациентка исәпләнгән.