Илшат Гыймаев «Усадьба Царево» торак комплексында чистарту корылмаларын реконструкцияләү барышын тикшерде

2022 елның 24 ноябре, пәнҗешәмбе

Питрәч районының «Усадьба Царево» торак комплексында чистарту корылмаларын һәм хуҗалык-көнкүреш канализациясен реконструкцияләү проектын тормышка ашыру эш сәфәре барышында Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры урынбасары Илшат Гыймаев тикшерде.

Чистарту корылмаларын реконструкцияләү «Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проектының «Торак» федераль проектының торак төзелеше программаларын стимуллаштыру чаралары кысаларында башкарыла. Файдалануга тапшырылганнан соң, объектның җитештерүчәнлеге тәүлегенә 4000 куб.метрга кадәр артачак.

Чистарту корылмаларының җитештерүчәнлеген тәүлегенә 2500 куб. метрдан 4000 куб. метрга кадәр арттыру ихтыяҗы бар. Торак комплекста торак һәм социаль объектларны актив төзү белән бәйле рәвештә барлыкка килә.

Проектны тормышка ашыру 2021 елда башланды, финанслау федераль һәм республика бюджетыннан башкарыла. Финанслауның гомуми күләме 236,56 млн. сум тәшкил итә, шул исәптән 191,61 млн.сум федераль бюджеттан һәм 44,95 млн. сум Татарстан бюджетыннан.