Татарстанда «Мәдәният» илкүләм проекты буенча тагын бер мәдәни мирас бинасын төзекләндерелде

2022 елның 31 октябре, дүшәмбе

«19 гасыр азагында салынган гимназия бинасы» мәдәни мирас объекты Лаеш шәһәренең Ленин урамы, 31 нче йорт адресы буенча урнашкан. Барлык реставрация эшләре тәмамланганнан соң, бинада Казан губернасының Лаеш өязендә туган Гавриил Романович Державинга багышланган музей ачылачак.

Гимназия урнашкан йорт шәһәрнең тарихи төшендә урнашкан. Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «Татарстан Республикасының төбәк әһәмиятендәге тарихи җирлекләре исемлеген раслау турында» 2015 ел, 26 февраль, 188 нче карары нигезендә, әлеге объект Татарстан Республикасының яңа ачылган объектлары исемлеге нигезендә ачыкланган мәдәни мирас объекты булып тора.

Ремонт эшләре 2021 елда «Мәдәният» милли проектын тормышка ашыру кысаларында башланды. Төзекләндерү-реставрация эшләренең заказчысы-Баш инвестицион-төзелеш идарәсе, подрядчысы - «ОСК» ҖЧҖ.

Реставрация барышында объектта гомумтөзелеш һәм отделка эшләре башкарылды. Җылыту, вентиляция, кондиционер системасын урнаштыру һ.б. Моннан тыш, технологик җиһазлар китереп монтажланган, территория төзекләндерелгән.

Тарихи һәм техник белешмә:

Чулман (Кама) елгасына алып баручы төп урам һәм тыкрыкта урнашкан хатын-кызлар гимназиясе бинасы 1864 елда җирле милекчеләр һәм өлешчә шәһәрнең земство идарәсе һәм өяз акчаларына төзелгән. Тантаналы ачылыш 1865 елда булган.

1917 елда бинада янгын чыга, бу зур зыян китерә. Янгыннан соң ул 1930 еллар уртасында гына яңадан торгызыла.

1950 елда йортка өстәмә блок төзелә.